2013 Newton Regional Results

Results from the Class 5A Regional Cross Country Championships held at Newton Centennial Park on October 26th.

The Newton boys and girls teams qualified for State by each placing 3rd in the team standings.  Individual state qualifiers are Robert Loeffler, Thomas Kelso, Ashlynn Glann, and Kasey Stucky.

Team Scores

Girls 4K   Boys 5K
Place Team Score   Place Team Score
1 Maize South 33   1 Maize South 49
2 Valley Center 40   2 Great Bend 68
3 Newton 79   3 Newton 79
4 Hays 118   4 Hays 96
5 Salina South 123   5 Salina South 103
6 Great Bend 128   6 Wichita-Heights 176
7 Salina Central 205   7 Salina Central 187
        8 Valley Center 189

 

Complete Results>>

Read more...

2013 AVCTL Championship Results

Results from the AVCTL Division 1 League Cross Country Meet held October 19th.

Team Scores

Varsity Girls   Varsity Boys
Place Team Score   Place Team Score
1 Maize 30   1 Maize 43
2 Derby 53   2 Campus 55
3 Newton 70   3 Hutchinson 88
4 Salina South 94   4 Newton 103
5 Hutchinson 133   5 Salina South 119
6 Campus 143   6 Derby 122
        7 Salina Central 172
             
JV Girls        
1 Maize 15   1 Maize 55
2 Derby 50   2 Campus 58
3 Newton 83   3 Newton 71
4       4 Hutchinson 76
5       5 Derby 78
6       6 Salina South 158
             
Read more...

2013 Newton Invitational Results

Results from the Newton Invitaional Cross Country Meet held October 5th.

Read more...

2012 Newton Invitational Results

Read more...

Newton Qualifies 3 for State Cross Country Meet

Team Scores

Varsity Boys Varsity Girls
1 Liberal - 42 1 Liberal - 61
2 Great Bend - 60 2 Valley Center - 64
3 Hays - 66 3 Great Bend - 76
4 Newton - 90 4 Newton - 83
5 Valley Center - 131 5 Salina South - 97
6 Salina South - 146 6 Andover - 143
7 Salina Central - 184 7 Hays - 152
8 Andover - 225    

 

Meet Photos

{pgslideshow id=18|width=640|height=480|delay=3000|image=L|pgslink=1}

Read more...

2011 Newton Invitational Results

Team Scores

Varsity Boys Varsity Girls JV Boys JV Girls
1 Dodge City 42 1 Wichita-East 62 1 Wamego 24 1 Wichita-East 26
2 Wamego 45 2 Wamego 69 2 Newton 91 2 Wamego 43
3 Liberal 118 3 Valley Center 77 3 Wichita-East 102 3 Valley Center 101
4 Newton 126 4 Buhler 96 4 Valley Center 105 4 Newton 108
5 McPherson 148 5 Newton 131 5 Hutchinson 146 5 Hutchinson 122
6 Wichita-East 158 6 Hutchinson 132 6 Dodge City 147 6 Liberal 132
7 Valley Center 162 7 Liberal 143 7 Liberal 175 7 Andover Central 168
8 El Dorado 173 8 McPherson 229 8 Buhler 194    
9 Buhler 211 9 Andover Central 233 9 Andover Central 239    
10 Andover Central 230 10 El Dorado 276 10 El Dorado 277    
        11 Goddard 303    
               

 

Meet Photos

{pgslideshow id=16|width=640|height=480|delay=3000|image=L|pgslink=1}

Read more...

2011 Newton Invitational Schedule

Newton will host the Newton High School Cross Country Invitational Meet this Saturday, October 1, 2011 at Centennial Park. The teams scheduled to attend are: Andover Central, Buhler, Dodge City, El Dorado, Goddard, Hutchinson, Liberal, McPherson, Newton, Valley Center, Wamego, and Wichita East.

Tentative Schedule

  • Coaches meeting - 9:30am
  • JV Boys (5K) - 10:00am
  • JV Girls (4K) - 10:30am
  • Varsity Girls (4K) - 11:00am
  • Varsity Boys (5K) - 11:25am
  • Awards - approx. 11:50am

Complete Meet Information>>

5K course map>>

4K course map>>

Read more...

2011 Newton Invitational Results 4-4-11

The varsity track team once again had a strong showing at the Newton Invitational held April 4, 2011.   The boys team dominated the field winning the team title by 70 points over their closest competitor Hutchinson.  The girls also had strong performances from the sprinters.

Complete Results>>

Team Scores
Boys Results   Girls Results
Rank Team Score   Rank Team Score
1 Newton 154   1 Wichita Bishop Carroll 125
2 Hutchinson 84   2 Salina Central 117
3 McPherson 78   3 Newton 93
4 Salina Central 67   4 Hutchinson 84
5 Salina South 63   5 Wichita North 52
6 Wichita North 59   6 McPherson 41
7 Wichita Northwest 36   7 Wichita Northwest 29
8 Wichita Bishop Carroll 17   8 Salina South 16
             
             
Newton Individual Results
Girls 100m Dash
2 Katelin Gaeddert 12.92
6 Larissa Espinosa 13.61
     
Girls 200m Dash
1 La'tiyera Yeargin 25.90
4 Larissa Espinosa 27.69
     
Girls 400m Dash
1 Katelin Gaeddert 1:05.02
9 Lexi Coffey 1:12.37
     
Girls 800m Run
10 Lauren Guhr 2:56.86
     
Girls 1600m Run
5 Ashlyn Glann 5:58.82
9 Lauren Guhr 6:15.06
     
Girls 3200m Run
4 Ashlyn Glann 13:02.59
     
Girls 100m Hurdles
4 Riley Roberts 16.98
5 Andrea Baron 17.06
     
Girls 300m Hurdles
5 Andrea Baron 52.33
6 Riley Roberts 52.64
     
Girls 4x100m Relay
1

(Lafave, Espinosa, Gaeddert, Yeargin)

50.78
     
Girls High Jump
2 Katie Loescher 4'-10"
     
Girls Pole Vault
4 Maria Jantz 8'-5"
T7 Alisha Lafave 7'-0"
T7 Alyssa Tolle 7'-0"
     
Girls Long Jump
6 Lexi Coffey 15'-5.75"
11 La'tiyera Yeargin 14'-0"
13 Emily Runge 13'-9.75"
     
Girls Triple Jump
3 Emily Runge 32'-11"
     
Girls Shot Put
3 Brooke Regier 35'-0"
     
Girls Discus
3 Brooke Regier 108'-11"
4 Kendra Scott 102'-4"
     
Girls Javelin
7 Katie Loescher 73'-11"
     
Boys 100m Dash
2 Cristian Valdez 11.30
3 Tyler Robinson 11.38
11 Seth Hill 11.85
     
Boys 200m Dash
1 Tyler Robinson 22.67
2 Cristian Valdez 23.00
7 Seth Hill 24.26
     
Boys 400m Dash
3 Felix Torres 54.85
5 Peter Nelson 55.61
     
Boys 800m Run
3 Adam Kelsey 2:10.89
4 Eduardo Hernandez 2:13.59
7 Joseph Greene 2:16.91
     
Boys 1600m Run
2 Rene' Madrigal 4:47.36
4 Dilan Winter 4:54.64
12 Austin Lettau 5:19.38
     
Boys 3200m Run
3 Rene' Madrigal 10:37.11
4 Austin Lettau 10:46.93
8 Mark Kreider 11:03.84
     
Boys 110m Hurdles
2 Matt Willis 16.80
 
Boys 300m Hurdles
1 Matt Willis 43.79
     
Boys 4x100m Relay
1

Hill, Valdez, Robinson, Nelson

44.00
     
Boys 4x400m Relay
1 Nelson, Robinson, Valdez, Johnson 3:32.64
     
Boys 4x800m Relay
2 Kelsey, Hernandez, Greene, Kreider 8:51.75
     
Boys High Jump
8 Jacob Beebe 5'-6"
     
Boys Pole Vault
1 Rigo Mangana 12'-5"
     
Boys Long Jump
7 Etric Jones 19'-10.25"
10 Jordan Johnson 19'-4"
     
Boys Shot Put
5 Levi Blaylock 41'-1"
7 Kendall Schmidt 40'-10"
8 John Alexander 39'-5"
     
Boys Discus
1 Mario Solis 118'-1"
3 Josh Johnson 115'-7"
5 Levi Blaylock 111'-5"
     
Boys Javelin
3 Josh Floerke 157'-7"
8 Jacob Wright 126'-4"
10 Chris Haddock 122'-11"
     
Read more...

Newton Regional Cross Country Results

Newton qualified both the Boys and Girls Cross Country Teams for the 2010 State Championships next Saturday in Lawrence.

The boys team placed 2nd with a score of 64 points, only 4 points behind the meet winner Topeka West.  McPherson was 3rd with a score of 91 points.

The girls team placed 3rd with 72 points, 1 point behind Hays.  Great Bend won the meet with 24 points.

Read more...

2010 Newton Invitational Results

Newton held their annual invitational meet on Saturday, hosting ten other teams from across the state. The NHS varsity boys team placed 6th out of the 11 teams, the varsity girls were 8th, and the JV boys team placed 4th.

Teams competing were Wamego, Dodge City, Goddard, McPherson, Wichita East, Liberal, Buhler, Valley Center, El Dorado, Andover Central, and Newton.

Read Newton Kansan Article>>

Complete Results>>

Read more...
Subscribe to this RSS feed